A biztonságtechnikai rendszer (tűzjelző, tűzoltó rendszer, kamerák, riasztók) kiválasztása és kiépítése körültekintést igényel. Nagyon sok érv szól a különböző megoldások, technológiák és konkrét termékek, és nem utolsó sorban a különböző szolgáltatók ellen és mellett. Érdemes tehát jól meggondolni, hogy milyen cégre bízzuk otthonunk, tulajdonunk biztonságát.
Az emberek általában két szempontot vesznek figyelembe: olcsó legyen és jó legyen. Ha csak ezen szempontokat nézzük, nem biztos, hogy a megfelelő szolgáltatót vagy terméket fogják választani.
Fontos: Határozzuk meg, mit szeretnénk!
Ez nem azt jelenti, hogy pontosan tudnia kell Önnek, hogy mely gyártó melyik termékét szeretné Ön megvásárolni.
Biztonságtechnikai rendszer kiválasztása a vagyonvédelem területén
Elsősorban a vagyonvédelem területén fontos a körültekintő célkiválasztás, hiszen azt csak Ön tudhatja, hogy mit szeretne védeni, és azt hogyan. Például megfontolhatja, hogy
- Önnek csak egy riasztó kell, vagy kamerát is szeretne?Second list item
- Szeretné-e interneten is figyelni az Önnél zajló eseményeket, vagy elég az, ha szól a sziréna, mert a szomszéd odafigyel rá.
A jó szakember sok megoldást tud javasolni, és mindezt az Ön igényeihez és pénztárcájához tudja igazítani!
Tűzvédelem területén
Itt viszonylag egyszerűbb dolga van, hiszen az adott létesítmény védelmét a vonatkozó jogszabályok előírásai szerint kell megoldani. Itt a fő gondot a megfelelő gyártó megfelelő termékének kiválasztása jelenti. Ezt mindenképp szakemberre kell bízni.
Így válasszon szakembert, céget
A tűzvédelmi és vagyonvédelmi rendszerek tervezését, telepítését, karbantartását csak megfelelő szakképesítéssel, engedéllyel rendelkező személy, cég végezheti.
Tűzvédelem területén ezeket a képesítéseket a 45/2011. (XII. 7.) BM rendelet szabályozza. Ebből megtudható, hogy milyen foglalkozási ágakhoz kell szakvizsgával rendelkezni. Vigyázat! A bizonyítvány 5 évig érvényes, aztán meg kell újítani!
Vagyonvédelem területén a 2005 évi CXXXIII. Törvény rendelkezik a képesítésről. Amennyiben egy személy rendelkezik vagyonvédelmi rendszer szerelői képesítéssel, akkor ezt be kell jelentenie a rendőrségen, és csak a rendőrségi engedély megléte után szerelhet riasztót! Ne feledje, a céget is be kell jelenteni a rendőrségen!
Ezeket kell megvizsgálnia
- rendelkezik-e az illető szakvizsga bizonyítvánnyal, és az érvényes-e?
- van-e rendőrségi engedélye?
- tűzjelző és tűzoltó rendszer tervezéséhez rendelkezik-e szakképesítéssel, kamarai tagsággal, és úgynevezett TUJ (kamaránál regisztrált és szakvizsgázott tűzjelző rendszer tervező) vagy TOJ (kamaránál regisztrált és szakvizsgázott tűzoltó rendszer tervező) számmal?
- a fenti adatokat tudja-e hitelt érdemlő módon igazolni?
- milyen régen van jelen a cég a piacon?
- rendelkezik-e megfelelő és leinformálható referenciákkal
- a beépített eszközök rendelkeznek-e – tűzvédelem területén – tűzvédelmi megfelelőségi tanúsítvánnyal vagy teljesítménynyilatkozattal – vagyonvédelem esetén – MABISZ minősítéssel, ajánlással?
- a fentieket tudja-e dokumentummal igazolni?
- milyen garanciális feltételeket biztosítanak?
- egy új rendszernél ne csak arra figyeljen, hogy az mennyibe kerül, hiszen szükség van karbantartásra is. Vegyük figyelembe a fenntartási költségeket is!