Bővebb információk a tűzoltó készülék karbantartásának időpontja, illetve ciklusidejének számítása felől. Ki végezhet tűzoltó készülék karbantartást és mikor, mit kell tennie?
A tűzoltó készülék karbantartásának jogszabályi előírásai
TŰZOLTÓ KÉSZÜLÉK KARBANTARTÁST KIZÁRÓLAG A JOGSZABÁLYI FELTÉTELEKNEK MEGFELELŐ, A HATÓSÁG ÁLTAL NYILVÁNTARTÁSBA VETT KARBANTARTÓ SZERVEZET, VAGY AZ ILYEN KARBANTARTÓ SZERVEZETTEL SZERZŐDÉSES JOGVISZONYBAN ÁLLÓ FELÜLVIZSGÁLÓ VÉGEZHET.
A tűzoltó készülék karbantartásának időpontja, illetve ciklusidejének számítása az alapkarbantartás esetében a legutolsó karbantartástól, első alapkarbantartás esetén a gyártási, vagy végellenőrzési időponttól, közép- és teljes körű karbantartás esetében a tűzoltó készüléken feltüntetett gyártási időponttól történik. Ha gyártási időpontként csak az év van feltüntetve, az adott év január 31., ha a gyártás éve és negyedéve van jelölve, az adott negyedév első hónapjának utolsó napja a gyártási időpont.
Tűzoltó készülék karbantartást az arra vonatkozó, érvényes tűzvédelmi szakvizsga bizonyítvánnyal rendelkező karbantartó személy végezhet.
A karbantartási ciklusidőket az alábbi leírás tartalmazza:
– Porral oltó, vizes oltóanyagbázisú habbal és vízzel oltó alapkarbantartása évente, középkarbantartása 5-15 évente aktuális. Teljeskörű karbantartás 10 év után, élettartama 20 év.
– A törőszeges porral oltóra ugyanezek az előírások érvényesek.
– A gázzal oltó számára alapkarbantartás évente, teljeskörű karbantartás 10 év után esedékes. Élettartama 20 év.
– Valamennyi szén-dioxiddal oltó alapkarbantartása évente kötelező, teljeskörű karbantartása 10 évente. Élettartamára a vonatkozó műszaki követelmények szerint kell tekintettel lennni.
– Az MSZ 1040 szabványsorozat alapján gyártott tűzoltó készülék (szén-dioxiddal oltó kivételével), alapkarbantartása 6 havonta, teljeskörű karbantartása 5 évente, de legkésőbb 2014 12. 31-ig.
Az alapkarbantartás
Műveleteit évente kell a tűzoltó készüléken elvégezni.
Ennek műveleteit az OTSZ 1.melléklet 2. táblázata tartalmazza.
A középkarbantartáskor
A karbantartást végző személy – az alapkarbantartás keretébe tartozó műveleteken túl –
– ellenőrzi a nyomásjelző működőképességét a nyomásjelző műszerrel felszerelt, állandó nyomású tűzoltó készüléken, a gyártó előírásai szerint,
– kiüríti a tűzoltó készüléket,
– megvizsgálja az oltóanyagot a gyártó útmutatása szerint,
– nagyítóval részletesen megvizsgálja a tűzoltó készüléket,
– a zárószerelvények,
– az elsütőfej-szerelvény,
– a nyomásmérő és jelző eszköz,
– a tömlő- és a pisztolyszerelvény,korróziójának, sérülésének megállapítása érdekében,
– világítóeszköz és tükör segítségével megvizsgálja a tartály belsejét, különös tekintettel a korróziós nyomokra, a belső bevonat hibátlanságára és a hegesztési varratok épségére, melynek során a gyártó előírásai szerint jár el, kétes esetekben pedig a gyártóhoz fordul,
– megvizsgál minden záróelemet, a csatlakozó menet, alak, méret és bevonat szempontjából, és
– a tűzoltó készüléket, a gyártó előírásait figyelembe véve megtölti oltóanyaggal és összeszereli.
A teljes körű karbantartáskor
A karbantartást végző személy – az alap- és középkarbantartás keretébe tartozó műveleteken túl –
– a tűzoltó készülékek teljes szétszerelését követően a hibás, vagy a lejárt élettartamú részeket selejtezi, majd ezeket újjal pótolja,
– a tartályt a rajta lévő jelölés értékének megfelelő nyomáson nyomáspróbának veti alá,
– a jelöletlen tartályokat selejtezi,
– a vonatkozó műszaki követelménynek nem megfelelő tűzoltó készülékeknél a nyomáspróbát a legfeljebb 25 kg össztömegű tűzoltó készülék esetén festetlen, az annál nagyobb össztömegű tűzoltó készülék esetén a hegesztési varratok környezetében fémtiszta állapotban végzi kivéve
– a porszórásos festéssel gyártott tartályok,
– szén-dioxiddal oltók alumínium palackjai, vagy
– olyan belső védőbevonattal rendelkező tartályok esetén, melyeknél a festék eltávolítás vagy az újrafestés a belső bevonat épségét megsértheti,
– nyomáspróbának veti alá a biztonsági szelepet és a tűzoltó készülék mindazon szerelvényét, amely a működtetés során a nyomás által terhelt, és
– a biztonsági szerelvényt (pl. biztonsági szelep) a gyártó előírásait figyelembe véve ellenőrzi és szükség esetén beállítja vagy cseréli.
Amikor a tűzoltó készülékek teljes körű karbantartása esedékes, akkor az újratöltésre vonatkozó és a gyártó által megadott előírások is irányadók. Ha a karbantartást végző személy vizet alkalmaz a különböző eljárásoknál, a tűzoltó készüléket az újratöltést megelőzően teljesen kiszárítja.
forrás: OTSZ