A tűzoltó-vízforrások üzemképességéről, megközelíthetőségéről, fagy elleni védelméről, az előírt rendszeres ellenőrzések, karbantartások, javítások és nyomáspróbák elvégzéséről az oltóvíz hálózat üzemben tartásáért felelős szervezet gondoskodik.
Olvassa el milyen felülvizsgálatok során, mit kell tennie…
A tűzoltó vízforrások és tartozékaik felülvizsgálata
A tűzoltó-vízforrások üzemképességéről, megközelíthetőségéről, fagy elleni védelméről, az előírt rendszeres ellenőrzések, karbantartások, javítások és nyomáspróbák elvégzéséről az oltóvíz hálózat üzemben tartásáért felelős szervezet gondoskodik. A felülvizsgálatot – a falitűzcsap-szekrényeknek a felelős személy általi szokásos ellenőrzését kivéve – tűzoltó vízforrások felülvizsgálatára vonatkozó érvényes tűzvédelmi szakvizsga bizonyítvánnyal rendelkező személy végezheti.
A felülvizsgálat alapján feltárt hiányosságok megszüntetéséről az oltóvíz hálózat üzemben tartásáért felelős szervezet gondoskodik, amely a meghibásodott tűzoltó-vízforrások és azok szerelvényeinek javítására, szükség esetén cseréjére azonnal intézkedik. Az oltóvíz hálózat üzemben tartásáért felelős szervezet a tűzoltó-vízforrásokról nyilvántartással rendelkezik. A nyilvántartás vezetése a felülvizsgálatot végző személy kötelessége.
Szükséges a nyilvántartás
A tűzoltó-vízforrásokról vezetett nyilvántartás tartalmazza
– a tűzoltó-vízforrás egyértelmű azonosítását,
– a felülvizsgálat időpontját,
– a felülvizsgálatot végző nevét, szakvizsga bizonyítványának számát, és
– a felülvizsgálat megnevezését és megállapításait.
A tűzoltó-vízforrások felülvizsgálata
A felülvizsgálatot végző személy minden esetben megvizsgálja:
– a tűzoltó-vízforrások jelzőtábláinak meglétét, adatainak helyességét és épségét,
– az előírt feliratok, jelzések meglétét, olvashatóságát,
– értelemszerűen a (szabadtéri) tűzoltó-vízforrásoknak az év minden szakában (tűzoltógépjárművel történő) megközelíthetőségét, a szerelvények hozzáférhetőségét, a szerelvények és a tartozékok rendeltetésszerű használhatóságát, és
– a korrózió elleni védelem épségét,
és elvégzi:
– a vízhálózatról működő tűzoltó-vízforrások esetében a hálózat átöblítését a mechanikai szennyeződésektől mentes víz megjelenéséig, és
– a korrózióvédelem sérülése esetén az üzemben tartásért felelős szervezet írásbeli értesítését.
A falitűzcsap-szekrények felülvizsgálata feleljen meg a vonatkozó műszaki követelménynek, vagy azzal legalább egyenértékű biztonságot nyújtson.
Föld alatti és föld feletti tűzcsapok esetében a tűzcsapokat legalább félévenként a gyártó előírásai és az előzőekben meghatározott általános feladatok alapján kell felülvizsgálni, és évenként teljes körű felülvizsgálatot kell végezni.
A föld feletti tűzcsapok éves teljes körű felülvizsgálata
A féléves felülvizsgálat feladatain felül a felülvizsgálatot végző személy ellenőrzi
– a csonkkapcsok állapotát, rögzítettségét,
– a tömítések épségét, állapotát,
– a kupakkapcsok állapotát, szerelhetőségét,
– tömítéssel ellátott kupakkapocsnál a tömítés épségét, állapotát,
– az elveszés elleni biztosítás meglétét,
– a biztonsági ház(ak) állapotát, nyithatóságát, zárhatóságát,
– a kupakkapcsok levétele után a tűzcsap szelep működtetésével a tűzcsap üzemképességét,
– a tűzcsapban mérhető statikus nyomást,
– a tűzcsap kifolyási nyomását 200 mm2 kiáramlási keresztmetszetnél, vagy a tűzcsap vízhozamát, valamint
– a víztelenítő rendszer működését.
A föld alatti tűzcsapok féléves felülvizsgálatakor
A meghatározott általános feladatokon felül a felülvizsgálatot végző személy elvégzi
– a tűzcsap környezetének tisztítását,
– a tűzcsapszekrény nyithatóságának ellenőrzését,
– a tűzcsapszekrény kitisztítását,
– a fejszerelvényt védő fedél vagy menetes zárósapka állapotának, és föld alatti tűzcsapkulccsal történő nyithatóságának ellenőrzését,
– a ház és a szelep szivárgásának ellenőrzését,
– a víztelenítő rendszer ellenőrzését, és
– a csatlakozó menet zsírzását.
A föld alatti tűzcsapok éves teljes körű felülvizsgálata során
A féléves felülvizsgálat feladatain felül a felülvizsgálatot végző személy ellenőrzi
– csatlakozófej állapotát, illeszkedési próbával a menet épségét, a tömítő felület állapotát,
– üzempróbával a tűzcsap működését,
– a tűzcsapban mérhető statikus nyomást,
– a tűzcsap kifolyási nyomását 200 mm2 kiáramlási keresztmetszetnél, vagy a tűzcsap vízhozamát, valamint
– a víztelenítő rendszer működését.
A szerelvényszekrények felülvizsgálata
A szerelvényszekrények és szerelvényei (tartozékai) legalább félévenkénti felülvizsgálatáról, és évenként teljes körű felülvizsgálatáról az üzemben tartásért felelős szervezet gondoskodik. A felülvizsgálat gyakoriságának megállapítása a kérdéses szekrény környezeti körülményei, a tűzveszély és kockázat figyelembevételével történik.
Legalább félévenkénti felülvizsgálat
A meghatározott általános feladatokon túl kiterjed arra, hogy
– a szerelvényszekrény kielégíti-e a vonatkozó műszaki követelmény előírásait,
– a szerelvényszekrény elhelyezkedése jól láthatóan jelölt-e,
– a fali felfüggesztés esetén a felfüggesztő szilárd és a célnak megfelelő-e,
– a szerelvényszekrény sérülésmentes, ajtaja szabadon nyitható-e,
– az előírt szerelvények (tartozékok) megtalálhatók-e,
– a szerelvények (tartozékok) rögzítettek-e, és
– van-e megfigyelhető hiányosság, korrózió okozta vagy egyéb károsodás akár a szerelvényszekrényen, akár a benne lévő szerelvényeken (tartozékokon).
A felülvizsgálatot végző személy ellenőrzi a tárolt szerelvények (tartozékok) és a szerelvényszekrény sérülésmentességét, a tartozékként elhelyezett vízzáró lapos tömlőket áthajtogatja, az áthajtogatás során szemrevételezéssel ellenőrzi a tömlő állapotát, és a korrodált vagy sérült szerelvényről (tartozékról) írásban értesíti az üzemben tartásért felelős szervezetet.
Az éves teljes körű felülvizsgálat
A meghatározott általános feladatokon és a féléves feladatokon felül a felülvizsgálatot végző személy ellenőrzi:
– a szerelvényszekrényben elhelyezett szerelvények (tartozékok) állapotát,
– a föld alatti vagy föld feletti tűzcsapkulcs, vagy az egyetemes kapocskulcsok megfelelősségét és biztonságos használhatóságát gyakorlati próbával, a kulcsokon rendellenes deformáció, repedés nem megengedett,
– az állványcső működtethetőségét vagy az áttétkapocs állapotát, és
– a sugárcső biztonságos és könnyű működtethetőségét,
Elvégzi a szerelvényszekrényen és a szerelvényeken (tartozékokon) a gyártó által előírt karbantartásokat, és a vizsgálat során nem megfelelőnek minősített szerelvényekről (tartozékokról) írásban értesíti az üzemben tartásért felelős szervezetet.
A szerelvényszekrények azon szerelvényeit (tartozékait), amelyek a használat során nyomásnak vannak kitéve 5 évenként nyomáspróbának kell alávetni. A szerelvényszekrényben elhelyezett tömlőszerelvények nyomáspróbája, és annak jelölése feleljen meg a vonatkozó műszaki követelménynek, vagy azzal legalább egyenértékű biztonságot nyújtson.
A föld alatti tűzcsaphoz elhelyezett állványcsövön az öt évenkénti nyomáspróba alkalmával illeszkedési próbával ellenőrizni kell a csatlakozó menet épségét, a föld alatti tűzcsap kifolyócsonkjával egyező csonkra függőleges helyzetben felszerelt állványcsövön a szerelvények zárt állásában 1,0 MPa túlnyomású vízzel tömítettségi próbát kell végezni, a vizsgálat eredményes, ha 2 perc vizsgálati idő alatt a kiömlő ágakon és az állványcső egyéb részein szivárgás nem tapasztalható.
A szerelvényszekrények szerelvényei (tartozékai) felülvizsgálata és annak dokumentálása feleljen meg a vonatkozó műszaki követelménynek, vagy azzal legalább egyenértékű biztonságot nyújtson.
A szerelvényszekrények szerelvényei (tartozékai) felülvizsgálata ideje alatt a tűzvédelmi szabályok feleljenek meg a vonatkozó műszaki követelménynek, vagy azzal legalább egyenértékű biztonságot nyújtson.
Medencék, tartályok (a továbbiakban együtt: víztárolók) és egyéb vízforrások félévenkénti felülvizsgálatáról, ötévenkénti teljes körű felülvizsgálatáról az üzemben tartásáért felelős szervezet gondoskodik. Továbbá gondoskodik azon tartozékok nyomáspróbázásáról, amelyek a használat során nyomásnak vannak kitéve.
A féléves felülvizsgálat
A meghatározott általános feladatokon felül a felülvizsgálatot végző személy megvizsgálja az oltóvíz mennyiségét, az utántöltésre való szerelvények állapotát, a szívóvezeték állapotát, a lábszelep működőképességét, fűtött víztárolók esetén a fűtési rendszer működőképességét.
Szükség esetén a felülvizsgálatot végző személy az oltóvíz algásodásáról, iszaposodásáról, nagymértékű szivárgás észlelése esetén a szivárgás tényéről írásban értesíti az üzemben tartásért felelős szervezetet.
Szükség esetén a felülvizsgálatot végző személy a fémből készült tartályoknál a korrózió elleni védelem szükségességéről írásban értesíti az üzemben tartásért felelős szervezetet.
Víztárolók esetében az ötéves teljes körű felülvizsgálat során
Az általános és féléves feladatokon felül a felülvizsgálatot végző személy elvégzi
– a víztároló tisztítását,
– a víztároló szerkezetének, szigetelésének szükség szerinti javítását,
– a szívóvezeték nyomáspróbáját,
– a fémszerkezetek festését, és
– a tároló feltöltését, a szerelvények próbáját.
A szívóvezeték nyomáspróbája a szívókosár nélküli, lezárt szívóvezetéken vízzel történik, a próbanyomás értéke 1,5 MPa, időtartama 5 perc, a nyomáspróba alatt a szerelvényeknél szivárgás nem megengedett.
Egyéb víztároló (víztornyok, vízművek tárolói) esetén a szívócső megléte, karbantartottsága, a tűzoltásra tartalékolt (előírt) víz megléte és a vízvételezés céljára kialakított kifolyócsonk megközelíthetősége félévenkénti ellenőrzéséről a fenntartó gondoskodik.
A természetes vízforrások (pl. folyó, patak, tó) mint tűzoltó-vízforrások felülvizsgálatakor az előírásokat értelemszerűen kell alkalmazni.
forrás: OTSZ