A különböző oltó rendszerek indítása történhet tűzjelző, oltásvezérlő központ segítségével, melyeknek előnye, hogy a tűz keletkezésének korai szakaszában már be lehet avatkozni és oltani, elfojtani a tüzet. A tűzjelző oltásvezérlő központok működhetnek önállóan valamint rendszerbe illesztve. Olvassa el, milyen részekből épülhet fel az oltásvezérlő központ…
A beépített automatikus oltásvezérlő rendszer az alábbi rendszer elemekből épül fel:
A központi egység
az oltó területről érkező összes jelzés feldolgozásához, felügyeletéhez, megjelenítéséhez, valamint az oltás indításához az oltási folyamat kezeléséhez.
A központhoz csatlakozik az összes érzékelő, sziréna, veszélyre figyelmeztető világító tábla, felügyeleti eszköz valamint vezérlő berendezés. Az érzékelők riasztásjelzése a központban kerül kiértékelésre és annak tükrében elindulnak a megfelelő riasztási folyamatok. A hibajelzés is szintén a központra kerül továbbításra.
A központ alapbeállításánál a tűzjelzésnél két zóna (Zóna 1 és Zóna 2) jelzését veszi alapul. Ez az úgy nevezett keresztérzékenység, ahol a két különböző zóna együttes jelzése esetén indul csak az oltási folyamat. Ez az elv nagymértékű megbízhatóságot nyújt a téves riasztásokkal szemben.
Az oltásvezérlő központ tápellátását 115 VAC / 230VAC hálózati feszültségről működő belső tápegység biztosítja. Hálózati feszültség kimaradás esetén a tápellátást akkumulátorok biztosítják az áthidalási időn belül.
Tűz érzékelők
Feladatuk a tűz keletkezésének észlelése, jelzése (lehetőleg a tűz észlelése a tűz keletkezésének legkorábbi szakaszában) az oltási folyamat automatikus indításához.
Oltásindító nyomógombok
az oltási folyamat kézi indításához
Oltásblokkoló nyomógomb
az oltási folyamat elindulásának (késleltetési időn belüli) megszakítására (karbantartási munkánál elővigyázatosságból, ilyen esetben a tűzjelzésnél az oltás elindítható a kézi oltásindító nyomógombbal).
Mechanikus oltásblokkoló eszköz
Ami az oltásindítást blokkolja, a rendszer karbantartásakor használatos, általában CO2 gázzal oltó rendszereknél, és működésének nincs közvetlen hatása az oltásvezérlő központra. Ezt a mechanikus eszközt ”zárt” vagy ”nyitott” állapotba lehet állítani egy fogantyú segítségével. A ”zárt” állapotot az oltásvezérlő központ jelzi. Ha az eszköz se nem ”zárt” és se nem ”nyitott” állapotban van, akkor a központon ”hiba” jelzés jelenik meg.
Hang, és fényjelző sziréna és figyelmeztető-világító jelzőtábla
a riasztás helyszíni jelzésére, figyelmeztetés az oltandó terület elhagyásra.
Átjelző berendezés
a riasztási és hibajelek továbbítására alkalmas. Pl: tűzoltóság felé.
Vezérlő modulok
ajtók és tűzcsappantyúk zárásához valamint légtechnikai berendezések leállításához, és egyéb a tervezés során előírt vezérlés teljesítésére.
Oltás indító modul
az oltás indítására.
Állapotjelző elemek
az tűzjelző oltásvezérlő állapot jelzéseihez (az oltó anyag felügyeletére, oltási állapotok, üzem állapotok, hibák jelzése felügyelete).